Do szczęśliwego Nowego Jorku!

Nowy JorkPod względem wielkości jest niedoścignionym miastem USA. Zamieszkuje go ponad 10 ml. ludzi różnej narodowości, z czego zaledwie 44 proc. stanowią biali, reszta mieszkańców jest różnego koloru skóry. Wszyscy poza tym różnią się między sobą wyznaniami religijnymi oraz poglądami politycznymi i kulturowymi. Mówi się, że Nowy Jork jest puzzlami układającymi Narody Świata. Jeszcze nie tak dawno problemem były tu konflikty rasowe, duża liczba bezdomnych i przestępczość. W ostatnim dziesięcioleciu Nowy Jork uplasował się w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych miast USA, stając się finansowym i kulturalnym centrum tego kraju.

Co rocznie Nowy Jork odwiedza 40 milionów turystów, którzy przyjeżdżają do niego by spełnić swe marzenia i na własnej skórze poczuć ogrom tego miasta, czyli aby stać się na chwilę maleńką mrówką wśród olbrzymich drapaczy chmur. Niestety, Polacy wyjeżdżający do USA wciąż muszą starać się o wizy. Z Polski do Nowego Jorku kursują transatlantyckie samoloty. Mając wizę w ręku wystarczy, że kupimy bilet lotniczy do Nowego Jorku i osobiście zmierzymy się oko w oko z jego gigantami.

Spośród 500 budynków osiągających, co najmniej 100 metrów wysokości, największym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miasta oraz całego USA jest liczący 449 metrów wysokości i mający 102 piętra Empire State Building. Do 11 września 2001 roku największymi w Nowym Jorku były dwie wieże World Trade Center. Dziś na ich miejscu wznoszony jest, będący w założeniach większy od nich, Freedom Tower. We wszystkich tych gigantycznych budowlach mieszczą się banki, biura dzienników, różnych światowych korporacji i firm.

Najsłynniejszą ulicą Nowego Jorku jest pełna ogromnej ilości jaskrawych neonów Times Square, którą dobrze znamy z amerykańskich produkcji filmowych oraz Teatru na Broadwayu.

Nowy Jork to nie tylko betonowo-szklane konstrukcje i neony reklamowe. Znajduje się w nim bagatelna ilość 1700 parków, z czego najbardziej nam znanym jest pełen pagórków, jezior, skałek, łąk, drzew i krzewów, 340-hektarowy Central Park. Znajdują się w nim place zabaw, sztuczne lodowiska i korty tenisowe. Park jest ulubionym miejscem wrotkarzy i rowerzystów oraz sympatyków The Beatles. Część parku, Strawberry Fields, poświecona jest tragicznie zmarłemu Johnowi Lennonowi. Przy Central Parku znajdują się słynne nowojorskie muzea: Metropolitan, Guggenheim i Historii Naturalnej. Przy tym pierwszym stoi pomnik polskiego króla, Władysława Jagiełły.

Nowy JorkŚrodki transportu w Nowym Jorku opierają się na będącym najdłuższą siecią na świecie metrze, autobusach, taksówkach, portach, promach i trzech lotniskach: Johna F. Kennedyego, Newark-Liberty i LaGuardia.

Restauracje nowojorskie serwują specjały chyba wszystkich narodów. Amerykanie bardzo sobie upodobali uliczne stoiska z hot dogami i bary dla zmotoryzowanych z fast foddami. W hotelach jedzenie jest dość drogie, dlatego odradza się zamawiania hotelowych posiłków. W restauracjach zamówione danie ze względu na ich obfitość można spokojnie podzielić na dwa. Inną oszczędną metodą jest zamawianie posiłków za określona cenę.


Categorised as: Bilety lotnicze, Podróże